İmar dolandırıcılığı iddiası: Soylu’nun danışmanı da suçlanıyor

Saadet Partisi Batman İl Başkanı olan ve Batman’da müteahhitlik yapan Mustafa Yıldız, 27 Şubat’ta alacaklısı olduğu Ramazan Turan’ın oğlu Cenk Turan’ı kaçırıp alıkoyduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Yıldız’ın Batman’daki Kültür Mahallesi’nde eski binaları kentsel dönüşüme sokmak istediği, belediye tarafından 10 kata kadar izin vermesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üç kat sınırı getirmesi nedeniyle projesini gerçekleştiremediği belirtildi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın yazdığına göre Yıldız’ın Ramazan Turan isimli komşusu, Yıldız’a “Ankara’da adamlarım var, hallederiz” dedi. Yıldız’ın, Turan aracılığıyla kat sınırını yükseltmek için eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal medya danışmanı M. Burak Gültekin ile görüştüğü, işinin halledilmesi için aracılara para dağıttığı ve karşılığında Yıldız’a sahte evrak verildiği iddia edildi.

Yıldız’ın kendisine sahte evrak verildiğini anladıktan sonra Meclis’te Süleyman Soylu ile görüştüğü, Soylu’nun da Gültekin’le konuşarak paranın geri verilmesini istediği öne sürüldü. Gültekin ise olayla alakası olmadığını ifade etti. Aracılara verdiği paraları geri alamayan Yıldız aralarında Güntekin’in de olduğu 11 şüpheli hakkında suç duyurusunda bulundu. Sonrasında ise 27 Şubat’ta Ramazan Turan’ın oğlu Cenk Turan’ı kaçırarak borcunun ödenmesini istedi.

Yıldız ve üç şüpheli 29 Şubat’ta “cebir, tehdit ve hileyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Saymaz’a konuşan Burak Gültekin, İçişleri Bakanlığı’nın ek binasında Yıldız ile yapılan görüşmede kendisinin bulunmadığını öne sürdü. Görüşme tarihi olan 12 Ocak’ta Ankara’da olmadığını söyleyen Gültekin, kendisinin olaya dahil edilmesiyle ilgili ise, “Bunlar ne zaman ki parada anlaşamadılar; dediler ki ‘Feryat’ın Burak’la arkadaşlığı var.’ Burak kim? Bakan müşaviri. Biz buradan yürürsek, faiziyle alırız diye hevese girdiler” ifadelerini kullandı.

YAZININ TAMAMI

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x