Yargıtay’da İki Seçim Birden: Cumhuriyet Başsavcısını Erdoğan Seçecek!

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi Muhsin Şentürk arasında sonuçlanamayan seçimde 35 tur geride kaldı.

Yaklaşık 1,5 aydır süren Yargıtay Başkanlığı seçiminde Muhsin Şentürk’ün adaylıktan çekilmesinin ardından 13 Mayıs’ta yapılacak 36. tur ile başkanlık seçiminin sonuçlanabilir.

Yargıtay Başkanlığı için 13 Mayıs Pazartesi günü yapılacak 36. turda başka bir aday çıkmaz ise daha önceki turlarda aday olan mevcut başkan Mehmet Akarca ile Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez yarışacak.

CUMHURBAŞKANI 5 ADAYDAN BİRİNİ BAŞSAVCI SEÇECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in 4 Haziran 2024’te 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimi de aynı gün yapılacak.

Başsavcılık için şimdilik sadece Muhsin Şentürk aday olacağını bildirdi.

Yargıtay Kanunu’na göre, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca, ilk oylamada en çok oy alan beş üye aday gösterilecek. İlk oylamada oy alanların sayısı beşten az ise aynı gün yapılacak diğer oylamalarla noksan adaylar tamamlanacak. Cumhurbaşkanı, beş adaydan birini 15 gün içinde Başsavcı olarak seçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x